Bank rezerw

Odpowiedzi na pytania dotyczące dziedziny finansów
Jak wybrać pożyczkę gotówkową?

Szukając pożyczki gotówkowej spotykamy się z całą masą ofert. Są pożyczki, których udzielają banki, firmy pożyczkowe, czy osoby prywatne. Na co zwrócić uwagę szukając jak najkorzystniejszej oferty?

RRSO jest najważniejsze

Czym jest RRSO i dlaczego jest tak ważne? RRSO to inaczej rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Spotykamy się z sytuacjami, gdy oprocentowanie pożyczki wydaje się korzystne, natomiast gdy zaczynamy dokładniej przyglądać się ofercie okazuje się, że chcąc otrzymać pożyczkę musimy założyć konto osobiste w konkretnej placówce, ubezpieczyć pożyczkę, zapłacić za kartę płatniczą. Rozpatrzenie wniosku wiąże się z dodatkowymi opłatami tak zwaną opłata przygotowawcza. Sumując te wszystkie koszty, czasami niewielkie, okazuje się, że nasza pożyczka już nie jest tak korzystna.  RRSO ujawnia wszystkie te opłaty. Jest to całkowity, realny koszt pożyczki.

Weryfikacja pożyczkobiorcy

Zaciągnięcie pożyczki gotówkowej w banku nie jest łatwym zadaniem. Banki bardzo skrupulatnie sprawdzają klientów. Jest to czasochłonne i wymaga zgromadzenia dużej ilości dokumentów. Firmy pożyczkowe często działają inaczej. Nie sprawdzają zdolności kredytowych klienta, nie weryfikują zatrudnienia, czy spłaty wcześniejszych zobowiązań. Dokumentację ograniczają do minimum.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla klientów, którzy nie mogą pochwalić się dobrą historią kredytową. Czasami gotówkowa pożyczka w firmie pożyczkowej, która nie weryfikuje dokumentów, jest jedynym rozwiązaniem dla takich osób. Oczywiście należy liczyć się z wyższymi kosztami takiej pożyczki niż pożyczki udzielanej przez bank.

Umowa to podstawa

Wydawało by się, że wszyscy już wiedzą, że należy czytać umowy. Warto to jednak jeszcze raz podkreślić. To umowa określa dokładnie wszystkie warunki spłaty zaciągniętej pożyczki gotówkowej. W umowie zawarta jest kwota zaciągniętej pożyczki, raty, całość kwoty do spłaty, koszty i prowizje, odsetki karne za opóźnienie w spłacie, termin spłaty i numer konta, na który należy wpłacać raty. Inaczej mówiąc to umowa określa wszystkie postanowienia, na które się godzimy zaciągając pożyczkę.

Pożyczka gotówkowa jest często ostatnią deską ratunku. Dokładne przeanalizowanie ofert, a następnie umowy chroni nas przed  zaciągnięciem niekorzystnych zobowiązań. Pożyczka wiąże konsumenta na długi czas. Ważne, by spłacanie jej nie przerosło możliwości finansowych pożyczkobiorcy. Uchronić się przed tym można dokładnie analizując wszystkie parametry zawieranej umowy.