Bank rezerw

Odpowiedzi na pytania dotyczące dziedziny finansów
Co warto wiedzieć o podatku od darowizny pieniężnej?

Bardzo często szczególnie do osób w młodym wieku, które planują dokonać zakupu nieruchomości czy mieszkania, z pomocą przychodzą najbliższe osoby. Warto jednak wiedzieć, z czym dokładnie wiąże się darowizna pieniężna, a także co zrobić, by dodatkowo na niej nie stracić.

Oczywiście podczas przygotowań do zakupu mieszkania czy nieruchomości zawsze ustalany jest sposób finansowania. Ludzie przeważnie podliczają swoje wszystkie zgromadzone fundusze, a następnie planują kredyt. Wsparcie finansowe oferują również rodzice. Zdecydowana większość ludzi ma udokumentowane własne finanse. Doskonałym przykładem może być umowa o pracę. Jak wiadomo kredyt będzie określony odpowiednią umową z bankiem. Co jednak z darowizną pieniężną otrzymaną od rodziny?

Jakie wyróżniamy grupy podatkowe?

Do pierwszej grupy podatkowej zaliczani są według prawa nie tylko małżonkowie, ale również dzieci, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. W grupie tej znajdują się także macocha, pasierb, ojczym, synowa, zięć czy teściowie.

W grupie drugiej umieszczeni zostali zstępni rodzeństwa, czyli bratanek, siostrzeniec, a także ciotka lub wuj.

Z kolei w grupie trzeciej znajdują się wszystkie osoby, które nie zostały wymienione w pierwszej i drugiej.

Dla każdej z tych grup ustalono wolną kwotę od podatku i progi podatkowe.

Zwolnienie z podatku od darowizny pieniężnej

Polskie prawo oczywiście bierze pod uwagę ewentualne zwolnienie z podatku od darowizny. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy tylko i wyłącznie pierwszej grupy, nie obejmuje również wszystkich osób, które zostały w niej wskazane. Limit obejmujący podatek od darowizny nie będzie naliczany, jeżeli środki pieniężne zostały otrzymane przez małżonka, rodziców, dzieci, rodzeństwa, a nawet macochy i ojczyma. Z kolei darowizna od zięcia, synowej czy teściów nie będzie objęta ulgą. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że ulga zaistnieje, jeżeli zrealizowane zostaną następujące warunki:

– wpłata nastąpiła przekazem pocztowym albo przelewem na konto obdarowanego,

– darowizna musi również być koniecznie zgłoszona w ciągu pół roku od otrzymania do urzędu skarbowego.

Podsumowanie

Osoby, które bardzo potrzebują wsparcia finansowego od swojej rodziny powinny wcześniej bardzo poważnie się zastanowić czy w ogóle powinny ją przyjąć. Może się bowiem okazać, że w ten sposób doprowadzi się do nadmiernego zubożenia darczyńcy. Koniecznie należy pamiętać, aby zgłosić jak najszybciej przyjętą darowiznę do urzędu skarbowego, w ciągu pół roku od dnia jej otrzymania. W przeciwnym razie należy się spodziewać, że urząd skarbowy naliczy podatek od darowizny w wysokości aż 20%.