Bank rezerw

Odpowiedzi na pytania dotyczące dziedziny finansów
Dobry list motywacyjny – czyli jaki?

O co należy zadbać, kiedy piszemy list motywacyjny? Co będzie miało znaczenie dla pracodawcy? I przede wszystkim – w jaki sposób napisać list motywacyjny, aby był on skuteczny? To pytania, z którymi boryka się bardzo wiele osób. W naszym poniższym artykule wskażemy na te elementy, które decydują o tym, czy list motywacyjny jest napisany w sposób odpowiedni.

Przede wszystkim – wykaż, że przeczytałeś ogłoszenie o pracę

Podstawą, jeśli chodzi o napisanie dobrego listu motywacyjnego jest pokazanie, że dokładnie wiemy, do kogo nasz list jest kierowany. To pierwsza i najważniejsza zasada, jeśli chodzi o stworzenie dobrego listu motywacyjnego. Nie jest to jednak zasada jedyna. To zaledwie początek. List motywacyjny musi być skuteczny – po jego przeczytaniu, pracodawca powinien chcieć nas zatrudnić, a już na pewno – zaprosić na rozmowę.

Pisz konkretnie – to bardzo ważne!

W tworzeniu listu motywacyjnego bardzo ważne jest to, aby pisać konkretnie. Przysłowiowe „lanie wody”, nie jest dobre – nasz potencjalny pracodawca bardzo szybko zorientuje się, że nie piszemy konkretów. Pamiętajmy, że nasz list motywacyjny nie będzie jedynym, który trafi do pracodawcy, dlatego właśnie powinien być on napisany bardzo konkretnie. Nie należy jednak stosować wypunktowań czy myślników. Wszystko to, o czym piszemy w liście motywacyjnym, powinno być zawarte w zdaniach.

Stosuj zwroty grzecznościowe

Kolejną, bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o napisanie listu motywacyjnego, są zwroty grzecznościowe. Listy zawsze piszemy do kogoś – nie inaczej jest w tym przypadku. Nie zapominajmy jednak o tym, że wszelkie zwroty grzecznościowe, które stosujemy w naszym liście motywacyjnym, powinny być napisane wielką literą.

Formatowanie listu motywacyjnego – zadbaj o estetykę

List motywacyjny, jest w pewien sposób naszą wizytówką. Co za tym idzie, musi dobrze wyglądać. Stosujmy zatem akapity, wybierzmy czytelną czcionkę. Warto też zadbać o to, aby nasz list posiadał interlinię oraz został wyjustowany. Im bardziej estetyczny będzie wygląd naszego listu, tym lepiej. Sprawdź jak wygląda poprawnie stworzony list motywacyjny według szablonu.

Czy dołączać zdjęcie?

Ostatnią kwestią, którą należy poruszyć, kiedy mówimy o napisaniu listu motywacyjnego jest to, czy trzeba dołączyć do niego zdjęcie. Zasadniczo, nie jest to wymagane. Z całą pewnością jednak nie zaszkodzi dołączenie zdjęcia do listu motywacyjnego. Ważne jest jednak to, aby zdjęcie to było profesjonalne, najlepiej aktualne. Można zatem wykorzystać zdjęcie z dokumentu, którym się posługujemy, np. z dowodu osobistego.