Bank rezerw

Odpowiedzi na pytania dotyczące dziedziny finansów
Jak postępować w przypadku kradzieży dowodu osobistego?

Dowód osobisty jest dokumentem, którym każdy pełnoletni obywatel potwierdza swoją tożsamość. Bywa niezbędny do funkcjonowania w społeczeństwie, bo bez niego nie załatwimy żadnej urzędowej sprawy czy nie zaciągniemy potrzebnego nam kredytu. Musimy jednak bardzo pilnować dokumentu, bo jego zgubienie lub co gorsza kradzież może przynieść nam bardzo przykre konsekwencje finansowe. Tego rodzaju oszustwa bardzo ciężko udowodnić, a jeśli nawet nam się to uda to trwa bardzo długo przez co i tak musimy spłacać zaciągnięte nie przez nas zobowiązania.

Jak postępować w przypadku zgubienia dowodu osobistego?

Zastrzeżenie dowodu osobistego jest w tym przypadku kluczowe. Uchronimy się przed wzięciem pożyczki lub innego zobowiązania na nasz dowód przez osoby trzecie. Niestety każdy dług musimy spłacić jeśli jest wzięty na nasze imię i nazwisko. Sądy bardzo rzadko przychylają się do tego typu spraw, bo musimy mieć świadomość, że jak tylko zorientujemy się, że nie posiadamy naszego dokumentu to powinniśmy go jak najszybciej zastrzec. Mówi się, że kluczowa jest pierwsza godzina od zorientowania się, że nie mamy ze sobą swojego dokumentu tożsamości. Nawet jeśli możemy mieć go w domu to i tak lepiej dokonać zastrzeżenia, które później możemy bardzo łatwo cofnąć.

Jak postępować w przypadku kradzieży dowodu osobistego?

W przypadku kradzieży dokumentu musimy postępować nieco inaczej niż w przypadku jego zgubienia. Najpierw powinniśmy jak najszybciej zablokować dokument poprzez jedną z możliwości, a następnie udać się na najbliższy komisariat policji i tam zgłosić kradzież naszego dokumentu. Tam otrzymamy dokument, który upoważni nas do legitymowania się nim zanim otrzymamy nowy dowód osobisty. Co najważniejsze jak dokonamy tych czynności to już nikt nie będzie mógł posłużyć się naszym dowodem osobistym, a co za tym idzie nie narobi nam problemów i nie zaciągnie za nas zobowiązań.

W jaki sposób zastrzec dowód osobisty?

Na początek możemy zastrzec go poprzez portal internetowy BIK. Warto mieć tam konto choćby z tego powodu. W razie zgubienia czy kradzieży dokumentu możemy go zastrzec o każdej porze dnia i nocy co jest bardzo pomocne, szczególnie kiedy zorientujemy się w nocy, że nie mamy ze sobą dokumentu.

Zastrzec dowód osobisty możemy także na komisariacie policji. Musimy jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko w przypadku kradzieży dokumentu, a nie zgubienia.

Kolejną instytucją do jakiej możemy się udać w celu zastrzeżenia dokumentu tożsamości jest bank. Należy się udać właśnie tam w celu zablokowania możliwości skorzystania z naszego dowodu.