Bank rezerw

Odpowiedzi na pytania dotyczące dziedziny finansów
Wsparcie w biznesie

Decyzja o porzuceniu etatu i przejściu na własną działalność gospodarczą jest niezwykle trudna i zwykle wiąże się z dużym ryzykiem. Jeżeli ktoś nie potrzebuje pieniędzy, bo ma inne źródło utrzymania, to nie ma problemu. Jednak jeżeli trzeba utrzymać siebie, partnera i dzieci, podjęcie decyzji jest trudniejsze i często bywa odwlekane w czasie.

Nic nie jest pewne

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że nigdy nie ma 100% pewności, że działalność gospodarcza będzie przynosiła zyski. Jest wiele niewiadomych, wiele zmiennych, sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie. Czasem, na przykład w branży rolniczej, wszystko zależy od pogody. Jeżeli pogoda będzie nieodpowiednia, nie będzie plonów, a więc nie będzie też zarobku.

Czasem pojawiają się nowe technologie, które całkowicie wypierają pewne biznesy z rynku. Kiedyś społeczeństwo powszechnie korzystało z wypożyczalni kaset VHS i DVD. Dzisiaj takie miejsca jak wypożyczalnie tych nośników praktycznie już nie istnieją. Rzadko wywołuje się również zdjęcia, ponieważ obecnie zdecydowana większość osób korzysta po prostu z rozwiązań cyfrowych i przechowywania zdjęć na dyskach lub w chmurze.

Wsparcie w biznesie

Bardzo trudno jest prowadzić własny biznes bez wsparcia, rozumianego zarówno jako wsparcie najbliższych jak też wsparcie systemu, czyli wsparcie ze strony państwa. O ile ten pierwszy warunek musi być spełniony w najbliższym otoczeniu przedsiębiorcy, o tyle ten drugi warunek bywa problemem. Polskie prawo uznawane jest przez przedsiębiorców za bardzo skomplikowane i pełne pułapek. Oczywiście są też tacy, którzy nie zgadzają się z tym osądem. P

Wiele osób samodzielnie boi się podjąć decyzję o porzuceniu pewnej pracy na etacie i rozpoczęciu prowadzenia działalności na własny rachunek. Dobrze, kiedy partnerzy wspierają się wzajemnie również finansowo. Łatwiej też, kiedy dom utrzymują dwie osoby. Wtedy, nawet jeżeli jedna osoba będzie zarabiała mniej albo nie będzie zarabiała w ogóle, to taka sytuacja nie powinna stanowić dużego problemu, ponieważ jest drugie źródło utrzymania.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności każdy biznes w Polsce musi podlegać pod określony kod. PKD określa numer, kod, pod jakim firma będzie funkcjonować; więcej przeczytasz o tym w Kapitalni.org

Niepewne biznesy

Czasem może pojawić się pytanie, czy zaryzykować i rozpocząć niepewny biznes. Oczywiście każdy biznes jest niepewny, ale są takie działalności, w które trzeba na samym początku zainwestować dużo pieniędzy, bez żadnej gwarancji, że to się zwróci. Jeżeli ktoś jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale też za swoją rodzinę, może nie udźwignąć finansowo i emocjonalnie aż takiej odpowiedzialności.

Pojawia się też pytanie, czy w danym biznesie będzie duża czy mała konkurencja. Otwieranie dziesiątej pizzerii w mieście będzie wiązało się z ryzykiem, jeżeli nie zaproponuje się klientom czegoś wyjątkowego. Jeżeli jednak akurat ta pizzeria będzie odznaczała się wyjątkowej jakości jedzeniem to można spodziewać się sukcesu. Goście doceniają dobrej jakości produkty i smak kucharza, który przygotuje coś wyjątkowego, zwłaszcza jeśli w lokalu będzie panować przyjemna atmosfera.