Bank rezerw

Odpowiedzi na pytania dotyczące dziedziny finansów
Założenie własnej firmy i praca na własny rachunek

Każdy człowiek ma inne cechy charakteru, sposób myślenia i umiejętności. Wszystkich nas łączą jednak pewne podstawowe potrzeby. Chcemy realizować się pod różnymi względami i być zadowolonymi ze swojego życia zawodowego. Wykonywanie czynności, w których widzimy sens i zysk przynosi nam satysfakcję.

Określenie grupy docelowej

Osoby, które mają jakieś charakterystyczne umiejętności lub dobrze radzą sobie w pewnych dziedzinach, mogą czuć chęć założenia własnej działalności gospodarczej – tutaj parę porad na ten temat. To może być dobra decyzja, zwłaszcza jeśli zauważymy, że grono naszych klientów byłoby dosyć szerokie. Jest wiele pomysłów do zrealizowania. W dzisiejszych czasach konsumenci mają mnóstwo potrzeb i są skłonni wydać pieniądze na to, co przyniesie im korzyści.

Początkowe formalności przy zakładaniu firmy

Niektórzy zastanawiają się jakie formalności należy wypełnić przy zakładaniu firmy. Nie jest to trudny ani czasochłonny proces, jeśli masz świadomość tego, co należy robić po kolei. Dobrze jest złożyć wniosek w platformie internetowej epuap. Pozwoli to nanosić informacje o firmie, co może być dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu.

Przy rejestracji działalności warto pamiętać o tym, żeby w ciągu tygodnia pojawić się w ZUSie, gdzie musimy wypełnić deklaracje ubezpieczeniowe.

Od momentu założenia firmy, możemy legalnie promować nasze usługi na rozmaite sposoby.

Samodzielnie czy z pracownikami

Jednoosobowa działalność gospodarcza daje wiele możliwości do działania. Wiele osób decyduje się na jej założenie, zwłaszcza na początku, kiedy nie wiedzą, ile tak naprawdę zarobią i jaki będzie zakres ich usług. Z czasem możliwe jest zatrudnienie pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami i z obowiązkami podatkowymi.

Dobrze jest wybrać profesjonalne biuro księgowe, które będzie rozliczało podatki i informowało o ich wysokości. To duże ułatwienie, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy mają różne faktury i rozliczają się na zasadach ogólnych. Oznacza to 18% stawkę podatkową lub 32% podatek przy przekroczeniu 85528 zł dochodu rocznie.

Preferencyjny ZUS przez 24 miesiące

Niektórzy decydują się na rozliczenie w formie ryczałtu, ponieważ należy on do uproszczonej księgowości i nie wymaga korzystania z usług biura księgowego. Możemy sami poradzić sobie z rejestrowaniem przychodów. Dobrze jest pamiętać o tym, aby porządkować dokumentację i regulować na czas wszystkie zobowiązania dotyczące składek jak i podatków.

Przez pierwsze 2 lata można korzystać z niższych składek ZUS, które wynoszą około 600 zł.