Bank rezerw

Odpowiedzi na pytania dotyczące dziedziny finansów
Zwolnienie z PIT dla młodych – co mogą zyskać zleceniobiorcy?

Umowa zlecenie to forma współpracy, która od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Trzeba jednak wspomnieć, że wiele osób uważa, że omawiana umowa cywilnoprawna jest korzystna przede wszystkim dla pracodawcy. Faktem jest, że osoba prowadząca firmę współpracującą ze zleceniobiorcami może zminimalizować ilość formalności, a także ponoszone koszta. W przypadku umowy zlecenia zawartej z osobami poniżej 26 roku życia przysługuje dodatkowo zwolnienie z PIT-u dla młodych, któremu warto się przyjrzeć.

Zwolnienie ze składek

Umowa zlecenie jest rekomendowana w szczególności osobom, które cenią sobie wysoką swobodę oraz elastyczność. Bardzo często jest ona wybierana przez studentów, którzy z różnych względów nie mogą, lub nie chcą podjąć się stałego zatrudnienia. PIT dla młodych sprawia, że osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia zostają zwolnione ze składek. W praktyce oznacza to, że kwota brutto na umowie stanowi jednocześnie kwotę netto.

W przypadku osób, które nie ukończyły 26 roku życia i jednocześnie skończyły już naukę obowiązują takie same zasady, jak w przypadku umowy o pracę. Oznacza to, że kwota otrzymana „na rękę” będzie niższa, niż w przypadku uczniów oraz studentów. Oczywiście taka sytuacja dotyczy osób posiadających ubezpieczenie społeczne (w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe).

Łatwiejsze podjęcie współpracy

Studenci nie posiadają zwykle zbyt dużego doświadczenia zawodowego, przez co wiele osób ma problem ze znalezieniem interesującej pracy. Zwolnienie z PIT dla młodych sprawia, że pracodawcy jeszcze chętniej będą zatrudniać osoby poniżej 26 roku życia. Przekłada się to na łatwiejsze podjęcie współpracy niż w przypadku zatrudnienia na umowie o pracę.

Młode osoby posiadają zwykle sporą ilość energii oraz motywacji do działania. Szybko się uczą, a także często podchodzą do swoich obowiązków zupełnie inaczej niż pracownicy z kilkunastoletnim stażem. Pracodawcy doceniają w szczególności kreatywność oraz zapał do realizowania nowych przedsięwzięć. Wiedza zdobyta w młodości pomaga również w rozpoczęciu kariery po zakończeniu edukacji.

Dogodne warunki współpracy

Umowy cywilnoprawne umożliwiają ustalenie dogodnych zasad współpracy. Dla zleceniodawcy jest to przede wszystkim sprawdzony sposób na to, aby zredukować koszty. Osoba młoda może dopasować pracę do pozostałych obowiązków np. związanych z uczelnią. Zupełnie inaczej jest w przypadku umowy o pracę, która z reguły narzuca szereg ograniczeń oraz zobowiązań.

Należy dodać, że omawiana forma współpracy, w odróżnieniu od umowy o pracę,wyklucza okres wypowiedzenia. Właśnie dlatego zleceniobiorca może zostać z dnia na dzień bez środków do życia. Zleceniodawca nie ma obowiązku podania przyczyny zakończenia współpracy.